آموزش آشپزی

جمعه 29 آبان 1388

طرز تهیه حلوای سه رنگ

نویسنده: آموزش آشپزی   طبقه بندی: شیرینی پزی، 

شرح حال این غذا:
مواد لازم:
آرد گندم نیم کیلوگرم
پودر شکر نیم کیلوگرم
روغن جامد ۳۲۵ گرم
آب یک لیوان
هل کوبیده نصف قاشق سوپخوری
زعفران حل در نصف لیوان آبجوش نصف قاشق چایخوری
کاکائو ۱,۵ قاشق سوپخوری
شکر ۱,۵ قاشق سوپخوری
خلال بادام و خلال پسته جهت تزئین به مقدار کافی
نایلون تمیز یک قطعه
دستور تهیه: ابتدا شکر و کاکائو را در نیم لیوان آب جوش حل کنید و آرد را درحدی که کرم رنگ شود بدون روغن تفت دهید، ظرف را از روی حرارت برداشته و سپس آرد را الک کنید. مجدداً ظرف آرد را روی حرارت بگذارید و روغن را بیفزائید و خوب مخلوط کنید. شکر و یک لیوان آبجوش را مخلوط کنید و به حلوا بیفزائید، پس از مخلوط کردن از روی حرارت بردارید. حلوا را هم بزنید تا خودش را بگیرد. سپس آنرا به سه قسمت مساوی تقسیم نموده و به طریق زیر عمل کنید.
یک قسمت را با زعفران آبکرده و قسمت دوم را با محلول شکر و کاکائو خوب مخلوط کنید و قسمت سوم را نیز به همان رنگ کرم روشن باقی بگذارید و با کمی پودر هل مخلوط کنید. سطح یک سینی بزرگ و مسطح را کمی چرب کنید و حلوای ساده را در سینی بریزید و بصورت یکنواخت پهن کنید. حلوای کاکائو را روی یک قطعه نایلون مانند قسمت اول پهن کنید و سپس با دقت این حلوا را روی حلوای ساده برگردانید. حلوای زعفرانی را هم روی نیلون باز کنید و روی حلوای کاکائو قرار دهید. سپس روی آنرا با خلال پسته و بادام تزئین کرده و بگذارید تا خنک شود. پس از خنک شدن، حلوا را به شکل لوزی برش بزنید و سرو کنید.

پنجشنبه 28 آبان 1388

طرز تهیه بوسه فرشته

نویسنده: آموزش آشپزی   طبقه بندی: دسر، 

شکر  :  ۲ فنجان
سرکه  :  ۱ قاشق سوپخوری
آب  :  ۰.۵ فنجان
وانیل  :  ۱ قاشق سوپخوری
بادام  :  ۰.۵ فنجان
پسته  :  ۰.۵ فنجان
تخم مرغ  :  ۱ عدد


شکر و آب و سرکه را با هم بپزید تا به حدی که موقع بیرون آوردن قاشق از داخل آن، شهد را مثل یک نخ نازک به دنبال بیاورید، سپس سفیده تخم مرغ را که قبلاً زده‌اید داخل آن کرده مغز پسته و بادام را هم ریخته، با قاشق بستنی خوری آن را توی دوری بچکانید.

چهارشنبه 27 آبان 1388

طرز تهیه سیب زمینی به طرز لهستانی

نویسنده: آموزش آشپزی   طبقه بندی: خوراک های سبزیجات، 

سیب زمینی  :  ۷۵۰ گرم
کره  :  ۳۰۰ گرم
نمک  :   قدری
آب  :   قدری


پوست سیب زمینی را کنده، آنرا دو نیمه نموده در آب کم نمک ریخته رویش کره انداخته، زیر آتش تند بپزید، برای اینکه سیب زمینی نسوزد، گاهی ظرف را تکان دهید، سپس موقع کشیدن ۱۵۰ گرم کره باقیمانده را رویش بریزید.

سه شنبه 26 آبان 1388

طرز تهیه رولت گوشت

نویسنده: آموزش آشپزی   طبقه بندی: خوراک های گوشتی، 

«رولت گوشت» غذایی بسیار كامل است. هم سبزیجات را در خود دارد و هم پروتئین. ضمن این كه خیلی هم خوش آب و رنگ است. مواد لازم برای تهیه غذا رولت ۳ یا ۴ نفره
گوشت چرخ كرده: ۱ كیلو، پیاز: ۱ عدد، زعفران: ۲ قاشق سوپخوری، قارچ خرد شده: ۱ لیوان، تخم مرغ پخته شده: ۴ عدد، زرشك: ۳ قاشق سوپخوری، جعفری خردشده: یك لیوان و سفیده تخم مرغ: ۱ عدد و نمك و فلفل به مقدار لازم.
ـ طرز تهیه و طبخ:
ابتدا گوشت چرخ كرده را با پیاز رنده شده هم بزنید و نمك و فلفل زده و كمی زعفران به آن اضافه آن را خوب ورز بدهید تا خوب كش بیاید و به دست نچسبد. مواد داخل رولت را كه شامل زرشك، قارچ خردشده، پیاز سرخ كرده است، مخلوط كنید ، تخم مرغ ها را پوست كنید، آماده بگذارید.
گوشت را در داخل سینی به قطر ۲ سانت پهن كرده ـ به صورت مستطیل در بیاید و مواد داخل رولت را وسط گوشت بریزید و تخم مرغ ها را هم به صورت افقی بچیند و آهسته آهسته گوشت را رول كنید. سفیده تخم مرغ را هم آنقد رهم بزنید تا كف كند و با قلم موبه سطح گوشت بمالید و درسینی فر قرار بدهید تا با حرارت ملایم بپزد. برای جلوگیری از ترك رولت، گاهی روغن مایه به سطح آن بمالید و پس از پخته شدن آن را در دیس بگذارید و با جعفری و حلقه های نارنج یا لیمو ترش و قارچ پخته تزئین كنید.

دوشنبه 25 آبان 1388

طرز تهیه سالاد میگو و پنیر

نویسنده: آموزش آشپزی   طبقه بندی: سالاد، 

مواد لازم:
میگو: ۲۵۰گرم
پنیر گودا: ۱۵۰گرم
گوجه فرنگی : ۲۰۰گرم
قارچ : ۲۵۰گرم
آبلیمو: مقداری
كاهو: ۲برگ
پیاز: ۲عدد
تره خرد شده : یك دوم پیمانه
سركه : ۳ قاشق سوپخوری
شكر: ۱ قاشق سوپخوری
روغن سالاد یا روغن زیتون : ۲ قاشق سوپخوری
تخم مرغ: ۶عدد
نمك و فلفل سیاه : به میزان لازم

دستور تهیه:
میگوها را بشویید. آنها را آب پز كرده و سپس در صافی بگذارید تا آب آن برود. پنیر را به صورت تكه هایی به طول ۳ سانت برش بدهید.گوجه فرنگی ها را بشویید و نصف كنید. قارچها راشسته و به صورت ورقه های نازك برش دهید وقدری آبلیمو روی آنها بریزید. كاهو را بشویید وخرد كنید. تره خردشده را هم به كاهوها اضافه كنید. برای تهیه سس ، سركه ، نمك ، فلفل و شكر را بایكدیگر مخلوط كنید و روغن را ذره ذره به آنهااضافه كنید.
ابتدا میگو را به سس اضافه كنید و كمی بگذاریدتا سس به خورد آن برود، سپس مابقی مواد رااضافه كنید و تخم مرغهای آب پز دونیم شده رابرای تزیین روی آنها قرار دهید.

یکشنبه 24 آبان 1388

طرز تهیه سوپ اسکاتلندی

نویسنده: آموزش آشپزی   طبقه بندی: سوپ، 

گوشت گاو  :  ۱۰۰۰ گرم
آب  :  ۱ لیتر
شلغم  :  ۵۰۰ گرم
جو پوست گرفته  :  ۴۰ گرم
توت  :  ۲ عدد
پیاز  :  ۱ عدد
هویج  :  ۱ عدد
جعفری ساطوری شده  :  ۱ قاشق سوپخوری
نمک  :   قدری
فلفل  :   قدری


گوشت را در دیگچه ریخته آب و نمک را به آن اضافه کنید بگذارید مدت یک‌ساعت و نیم بروی آتش ملایم بجوشد، سپس سبزیجات خرد شده را به همراه جو کوبیده در آن بریزید.
اگر می‌خواهید رنگ آبگوشت تیره نشود جو کوبیده را در آب ریخته آن را روی آتش بگذارید بجوشد. همین که کمی جوشید آن را صاف نموده در سوپ بریزید.
پس ار افزودن جو کوبیده و سبزیجات بگذارید سوپ تا مدت یک ساعت همچنان بجوشد.
گوشت را جداگانه به همراه مقداری آبگوشت در ظرفی ریخته و جعفری خرد شده را در ظرف سوپخوری بریزید و آبگوشت را روی آن ریخته سر سفره بیاورید.

شنبه 23 آبان 1388

طرز تهیه نوشیدنی مخلوط میوه ای

نویسنده: آموزش آشپزی   طبقه بندی: نوشیدنی ها، 

● مواد لازم برای ۸ تا ۱۰ لیوان:
▪ ۲ لیوان آب پرتقال خنک
▪ ۱ لیوان آب آلبالو یا آب انار
▪ ۱ لیتر سودای لیمویی یا شربت لیمویی که با سودا تهیه شده باشد
▪ یخ
▪ ۲ پیمانه میوه تازه فصل مانند پرتقال، لیمو ترش، توت فرنگی، دانه انگور، آناناس، هلو خرد شده
▪ برگ تازه نعنا
● روش تهیه:
۱) در یک کاسه یا پارچ بزرگ آب پرتقال، انگور و آلبالو را مخلوط کنید.
۲) سودای لیمویی را اضافه کرده و به آرامی مخلوط کنید تا گاز سودا از بین نرود. دو سوم هر یک از لیوانها را از یخ و میه های تازه پر کرده، مخلوط آب میوه را روی آن بریزید و با برگ نعنای تازه تزئیین کنید.

جمعه 22 آبان 1388

طرز تهیه میگو ژاپنی

نویسنده: آموزش آشپزی   طبقه بندی: خوراک های دریایی، 

● مواد لازم برای خمیر:
▪ آرد گندم=۲۵۰ گرم(۲ پیمانه)
▪ تخم مرغ درشت=۱ عدد
▪ ماست غلیظ=۱ پیمانه
▪ شکر=۲/۱ قاشق سوپخوری
▪ جوش شیرین=۲/۱ قاشق مرباخوری
▪ پکینگ پادر=۱ قاشق مرباخوری
▪ روغن آب کرده=۲ قاشق سوپخوری
● طرز تهیه:
ماست و شکر و کمی نمک و روغن آب کرده و تخم مرغ را مخلوط کرده،خوب هم می زنیم.جوش شیرین و پکینگ پادر و ماست را داخل این مایه ریخته،هم می زنیم تا تمام مواد مخلوط و یکنواخت شوند. آرد را کم کم داخل مایه می ریزیم و هم می زنیم تا مایه به صورت خمیر لطیفی که بدست نچسبد در بیاید؛در صورتیکه چسبندگی پیدا کرد کمی آرد اضافه می نماییم و خمیر را خوب مالش می دهیم. خمیر باید کاملا صاف و یکنواخت و لطیف بشود؛روی آن را می پوشانیم که ۲ تا ۳ ساعت بماند.فلس میگو درشت را می گیریم؛پشتش را با کارد تیزی چاک می دهیم و روده آن را خارج می کنیم. دقت می نماییم دم میگو قطع نشود. خمیر را به ۲ تا ۳ قسمت تقسیم می کنیم.کمی آرد روی میز می ریزیم و هر قسمت از خمیر را با نورد باز می کنیم تا به شکل ورقه نازک در بیاید. با دهانه استکان دایره های کوچکی از خمیر برمی داریم و سر میگو را وسط دایره خمیر می گذاریم و اطرافش را به طرف دم جمع می نماییم و فشار می دهیم تا میگو کاملا در خمیر پوشیده شود و دم آن بیرون بماند. دور دم را فشار می دهیم که خمیر باز نشود و کاملا صاف گردد.تمام میگو ها را بدین شکل آماده می کنیم. روغن مایع فراوان را در ظرف مناسبی می ریزیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا داغ شود ولی دود نکند. یک ردیف از میگوهای آماده شده را در روغن می اندازیم؛گاهی زیر و رو می کنیم تا اطراف آن کاملا طلایی شده پف کند. سپس با کفگیر آنها را از روغن خارج نموده، در صافی می ریزیم تا روغن زیادی آن گرفته شود و داغ از آن استفاده می کنیم. در صورتیکه میگوها را قبلا سرخ کرده ایم،برای آنکه گرم شود ۲ تا ۳ دقیقه ظرف میگو را در فر ملایم روی پنجره قرار می دهیم

پنجشنبه 21 آبان 1388

طرز تهیه کوکو سبزی با مایکروفر

نویسنده: آموزش آشپزی   طبقه بندی: آشپزی با مایکروفر، 

تخم مرغ  :  ۴ عدد
کره  :  ۴۰ گرم
روغن  :  ۵۰ گرم
تره فرنگی  :  ۵۰ گرم
جعفری ساطوری شده  :  ۵۰ گرم
شوید یا شبت  :  ۵۰ گرم
گشنیز  :  ۵۰ گرم
فلفل  :   قدری
نمک  :   قدری
ابتدا کره را در یک تابه مخصوص مایکروفر ریخته و به مدت حداکثر ۱ دقیقه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکروفر قرار دهید بقیه مواد را در یک ظرف جداگانه با هم مخلوط نموده و خوب هم بزنید، سپس آن را داخل تابه ریخته و ۴-۵ دقیقه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکروفر قرار دهبد. سپس ظرف را بیرون آورده کوکو را پشت و رو کرده در ظرف را گذاشته و مجدداً آن را به مدت ۲-۴ دقیقه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکروفر قرار دهید.
در صورت تمایل می‌توانید مقداری زرشک و مغز گردوی خرد شده به مایه کوکو اضافه کنید. و سپس مراحل پخت فوق را انجام دهید.

چهارشنبه 20 آبان 1388

طرز تهیه املت گوجه فرنگی با پنیر

نویسنده: آموزش آشپزی   طبقه بندی: املت، 

● مواد لازم برای ۴ نفر:
گوجه فرنگی: هشت عدد
فلفل دلمه‌ای متوسط رنگی: نصف یك عدد
سیب‌زمینی متوسط: دو عدد
نخود فرنگی: ۱/۲ پیمانه
پنیر كورد: ۱۰۰ گرم
خامه: ۱۰۰ گرم
زیره سبز: دو قاشق چایخوری
زردچوبه: یك قاشق چایخوری
نمك-فلفل: یك قاشق چایخوری۱/۸- قاشق چایخوری
روغن مایع: دو قاشق غذاخوری
آب‌لیمو ترش: یك قاشق غذاخوری
گشنیز تازه: دو قاشق غذاخوری
● طرز تهیه:
ابتدا روغن را داغ كرده حدود یك دقیقه زیره سبز و زردچوبه را تفت می‌‌دهیم و بعد گوجه‌فرنگی‌ها را در مخلوط‌كن به صورت پوره درمی‌آوریم.سپس سیب‌زمینی و فلفل دلمه‌ای را نگینی خرد كرده همراه با نخودفرنگی، داخل پوره گوجه‌فرنگی می‌‌ریزیم و می گذاریم حدود ۳۰ دقیقه بپزد و به روغن بیفتد. پنیر كورد را كه مكعبی خرد كرده‌ایم همراه با نمك و فلفل به املت اضافه نموده بعد از ۵ دقیقه حرارت را خاموش كرده،خامه و آب‌لیمو ترش تازه و گشنیز تازه خرد شده را به املت اضافه كرده و بعد سرو می‌‌كنیم. گفتنی است زمان طبخ این املت ۴۰ دقیقه است.

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو